Pożyczka na OZE dla przedsiębiorstw_OZE2
Produkt: Pożyczka na OZE dla przedsiębiorstw
Charakterystyka produktu
Pożyczka na OZE dla przedsiębiorstw_OZE2 to wsparcie odnawialnych źródeł energii, które można będzie przeznaczyć na sfinansowanie budowy i rozbudowy instalacji OZE w zakresie wytwarzania energii elektrycznej (również z magazynami energii działającymi na potrzeby danego źródła OZE oraz przyłączeniem do sieci) oraz w zakresie wytwarzania ciepła (również z magazynami ciepła działającymi na potrzeby danego źródła OZE) dla podmiotów posiadających siedzibę lub oddział na terenie województwa świętokrzyskiego i realizujących Inwestycje Końcowe na terenie województwa świętokrzyskiego.
Pożyczka udzielana jest przez Partnera Finansującego (SFR Sp. z o.o.) ze środków Programu Fundusze Europejskie dla Świętokrzyskiego 2021-2027 oraz środków stanowiących krajowe współfinansowanie, udostępnionych przez Bank Gospodarstwa Krajowego w Warszawie („BGK”) oraz wkładu własnego Partnera Finansującego.
Instrument Finansowy Pożyczka na OZE dla przedsiębiorstw_OZE2 jest wdrażany przez Świętokrzyski Fundusz Rozwoju Sp. z o.o. jako Partnera Finansującego wybranego przez Bank Gospodarstwa Krajowego w ramach postępowania o udzielenie zamówienia publicznego prowadzonego w trybie przetargu nieograniczonego na: „ Wybór Partnerów Finansujących w celu wdrażania Instrumentu Finansowego Pożyczka na OZE dla przedsiębiorstw w ramach Funduszu Powierniczego Województwa Świętokrzyskiego”, sygnatura postępowania nr DZZK/64/DIF/2024.
Wartość projektu
15 000 000 PLN
Wkład UE (środki pochodzące z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego)
w kwocie 12 750 000,00 zł;
Wkład Funduszu Powierniczego KW_FP w kwocie 2 250 000,00 zł;
Źródło finansowania
Program Fundusze Europejskie dla Świętokrzyskiego 2021-2027 oraz środki stanowiące krajowe współfinansowanie, zgodnie z Umową o Finansowaniu nr FESW.02.04-IZ.00-0001/24 o finansowaniu Projektu nr FESW.02.04-IZ.00-0001/24 pn. „Fundusz Powierniczy Województwa Świętokrzyskiego” współfinasowanego z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Działania 2.4 „Zielona energia – instrumenty finansowe” Priorytet 2 „Fundusze Europejskie dla środowiska” programu regionalnego Fundusze Europejskie dla Świętokrzyskiego 2021-2027 zawartą w dniu 21.05.2024 r. pomiędzy Województwem Świętokrzyskim a Bankiem Gospodarstwa Krajowego, który pełni rolę „Funduszu Powierniczego” w rozumieniu art. 2 pkt 20 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 2021/1060 z dnia 24 czerwca 2021 r.
Wkład własny Świętokrzyskiego Funduszu Rozwoju Sp. z o.o.
789 473,68 zł
Okres realizacji
18 miesięcy
Warunki udzielania pożyczki
- kwota jednostkowej pożyczki: do 2 000 000,00 zł,
- oprocentowanie stałe w całym okresie finansowania: 0,00%,
- okres spłaty: do 7 lat od momentu jej uruchomienia,
- karencja w spłacie kapitału: do 12 miesięcy od dnia jej uruchomienia, przy czym karencja nie wydłuża okresu spłaty pożyczki,
- dotacja w postaci umorzenia części kapitału Jednostkowej Pożyczki (rabat kapitałowy) w wysokości do 25% kapitału jednostkowej pożyczki,
- brak prowizji od udzielenia pożyczki i wcześniejszej spłaty,
- brak wkładu własnego.
Pożyczki udzielane są zgodnie z zasadami określonymi Rozporządzeniem Komisji (UE) nr 2023/2831 z dnia 13 grudnia 2023 r. w sprawie stosowania art. 107 i 108 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej do pomocy de minimis. W przypadku niespełnienia przez Ostatecznego Odbiorcę jakiegokolwiek z warunków udzielenia pomocy de minimis, Jednostkowa Pożyczka udzielana jest na zasadach rynkowych, o ile pozwalają na to Zasady Kwalifikowalności.
Podmioty ubiegające się o Jednostkową Pożyczkę
Pożyczkę na OZE dla przedsiębiorstw_OZE2 mogą otrzymać:
- mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa (definiowane według załącznika nr I do Rozporządzenia 651/2014);
- duże przedsiębiorstwa (tj. przedsiębiorstwa inne niż mikro, mały lub średni w rozumieniu załącznika nr I do Rozporządzenia 651/2014);
- spółki prawa handlowego w których udziały lub akcje posiadają jednostki samorządu terytorialnego lub ich związki;
- spółdzielnie energetyczne, o ile Ostatecznym Odbiorcą Jednostkowej Pożyczki będzie przedsiębiorstwo (definiowane według załącznika nr I do Rozporządzenia 651/2014);
- porozumienia cywilnoprawne reprezentowane przez klastry energii, o ile Ostatecznym Odbiorcą Jednostkowej Pożyczki będzie przedsiębiorstwo (definiowane według załącznika nr I do Rozporządzenia 651/2014);
- obywatelskie społeczności energetyczne działające w zakresie energii odnawialnej, o ile Ostatecznym Odbiorcą Jednostkowej Pożyczki będzie przedsiębiorstwo (definiowane według załącznika nr I do Rozporządzenia 651/2014).
Podmioty ubiegające się o Jednostkową Pożyczkę muszą spełniać łącznie następujące kryteria:
- nie spełniają przesłanek przedsiębiorstwa znajdującego się w trudnej sytuacji w rozumieniu art. 7 ust 1 lit. d Rozporządzenia EFRR, za wyjątkiem szczególnych przypadków określonych w tym przepisie;
- nie są podmiotami powiązanymi osobowo lub kapitałowo z Partnerem Finansującym, w rozumieniu § 24 ust. 4 Umowy;
- posiadają tytuł prawny do nieruchomości, na terenie której realizowana będzie Inwestycja Końcowa; najpóźniej w dniu zawarcia Umowy Inwestycyjnej posiadają w województwie świętokrzyskim siedzibę, zakład lub oddział, zgodnie z wpisem w Krajowym Rejestrze Sądowym lub innym właściwym rejestrze prowadzonym dla danego typu podmiotu (jeśli dotyczy) albo stałe lub dodatkowe stałe miejsce wykonywania działalności gospodarczej, zgodnie z wpisem do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej;
- nie podlegają środkom, o których mowa w art. 1 ustawy z dnia 13 kwietnia 2022 r. o szczególnych rozwiązaniach w zakresie przeciwdziałania wspieraniu agresji na Ukrainę oraz służących ochronie bezpieczeństwa narodowego (Dz. U. 2023 poz. 1497 z późń. zm.) polegającym na zakazie udostępniania osobie lub podmiotowi lub na ich rzecz – bezpośrednio lub pośrednio – jakichkolwiek środków finansowych lub zasobów gospodarczych.
Typy Inwestycji Końcowych
Pożyczkę na wspieranie odnawialnych źródeł energii można przeznaczyć na sfinansowanie:
- Budowy i rozbudowy instalacji OZE w zakresie wytwarzania energii elektrycznej (również z magazynami energii działającymi na potrzeby danego źródła OZE oraz przyłączeniem do sieci),
- Budowy i rozbudowy instalacji OZE w zakresie wytwarzania ciepła (również z magazynami ciepła działającymi na potrzeby danego źródła OZE).
Maksymalne moce instalacji
Inwestycje Końcowe muszą spełniać warunki demarkacji, która dotyczy dozwolonej, sumarycznej mocy wszystkich jednostek wytwórczych danego rodzaju Odnawialnych Źródeł Energii (OZE) wchodzącego w zakres Inwestycji Końcowej. Maksymalne moce wynoszą:
1) Instalacje wytwarzające energię elektryczną z:
a) wiatru – nie więcej niż 5 MWe,
b) biomasy – nie więcej niż 5 MWe,
c) biogazu – nie więcej niż 0,5 MWe,
d) wody – nie więcej niż 5 MWe,
e) promieniowania słonecznego – nie więcej niż 0,5 MWe,
f) wodoru odnawialnego,
g) biopaliw II i III generacji.
2) Instalacje wytwarzające ciepło z:
a) biomasy – nie więcej niż 5 MWth,
b) biogazu – nie więcej niż 0,5 MWth,
c) geotermii – nie więcej niż 2 MWth,
d) promieniowania słonecznego – nie więcej niż 0,5 MWth
3. Pojemność magazynu energii w [kWh] wynosi do 100% mocy zainstalowanej w źródłach odnawialnych w [kW] finansowanych z Jednostkowej Pożyczki i powinna być adekwatna do zapotrzebowania Wnioskodawcy.
Umorzenia w ramach Pożyczki na OZE dla przedsiębiorstw_OZE2
W przypadku budowy i rozbudowy instalacji do produkcji energii elektrycznej i/lub cieplnej na własne potrzeby Ostatecznego Odbiorcy będącego prosumentem przewidziana jest dotacja w postaci umorzenia części kapitału Jednostkowej Pożyczki (rabat kapitałowy) w wysokości 15% kapitału pożyczki.
Dodatkowo w przypadku Inwestycji Końcowych, w wyniku realizacji których osiągnięte zostaną poniższe cele, przewidziana jest dotacja w postaci umorzenia części kapitału Jednostkowej Pożyczki (rabat kapitałowy) w następującej wysokości:
a) 7% kapitału Jednostkowej Pożyczki dla projektów łączących instalację do produkcji energii z OZE z magazynami energii,
b) 3% kapitału Jednostkowej Pożyczki za realizację szerszych celów Polityki Spójności (np. utworzenie punktów ładowania pojazdów, rozwój zielonej oraz zielono-niebieskiej infrastruktury).
W przypadku spełnienia przez Ostatecznego Odbiorcę więcej niż jednego z ww. warunków wysokość umorzeń sumuje się i wynosi nie więcej niż 25% kapitału Jednostkowej Pożyczki.
Pliki do pobrania:
Wniosek o udzielenie pożyczki
Załączniki do wniosku:
Załącznik nr 2 – Arkusz Księgowość Pełna
Załącznik nr 3 – Arkusz Księgowość Uproszczona_KPiR_ryczałt_karta_podatkowa
Załącznik nr 4 – Kwestionariusz Majątkowy
Załącznik nr 5 – Oświadczenie MSP
Załącznik nr 6 – Upoważnienie do BIG-u dla Firmy
Załącznik nr 7 – Upoważnienie do BIG-u dla Konsumenta
Załącznik nr 8 – Formularz informacji przedstawianych przy ubieganiu się o pomoc de minimis
Załącznik nr 10 – Oświadczenie wnioskodawcy o uzyskanej pomocy w formie pomocy de minimis
Załącznik nr 11 – Oświadczenie wnioskodawcy o uzyskanej innej pomocy publicznej
Załącznik nr 12 – Oświadczenie o nakładaniu się finansowania
Załącznik nr 13 – Oświadczenie o braku wykluczenia
Załącznik nr 15 – Wykaz dokumentów
Regulamin
Tabela opłat i prowizji SFR Sp. z o.o.
Informacje
Nabór Wniosków wraz z załącznikami odbywa się od dnia 10.02.2025 r., godz. 8.00:
Świętokrzyski Fundusz Rozwoju Sp. z o.o.
Kielce, Al. IX Wieków Kielc 4 (II piętro)
Tel. 41 36 00 280,
41 36 00 285,
41 36 00 287,
41 36 00 288,
41 36 00 289
UWAGA! W przypadku przesyłania wniosku drogą mailową
należy go podpisać elektronicznie lub tradycyjnie, a następnie przesłać skan
dokumentu.
